Na blog

Predaj z papiera

 

Kupujete nehnuteľnosť z papiera? Ponúkam niekoľko rád, aby kúpa z papiera nebola krokom vedľa.

Súčasná situácia na našom realitnom trhu núti záujemcov o nové bývanie čoraz častejšie vyberať z ponuky nových, ešte nedokončených alebo len pripravovaných, projektov. Takáto kúpa nehnuteľnosti, ktorá môže byť v rôznom štádiu realizácie, prináša so sebou množstvo špecifík. Môže priniesť aj pozitíva, hlavne v podobe nižšej ceny  nehnuteľnosti a možnosti vybrať si z ponuky tú pre kupujúceho najvyhovujúcejšiu. Každopádne prináša aj určité nevýhody a riziká. Ak chcete riziká minimalizovať, sústreďte sa hlavne na nasledujúcich 7 bodov:

Stav projektu

Realizácia každého developerského projektu má niekoľko fáz. Pre budúceho majiteľa sú však najdôležitejšie dve. Získanie stavebného povolenia a získanie kolaudačného rozhodnutia. Pri projektoch, kde ešte nenastalo ani vydanie stavebného povolenia, buďte naozaj opatrný a určite neskladajte zálohu. Radšej počkajte, kým projekt získa stavebné povolenie a reálne sa začne jeho výstavba.

Referencie na developera

Špeciálne pri kúpe z papiera je pre kupujúceho dôležité poriadne si preveriť developera. Zistite si jeho referencie,  históriu, pozadie, aj predchádzajúce projekty. Skúste si na internete alebo cez známych zistiť  skúsenosti majiteľov v už zrealizovaných projektoch developera.  Nájdite si čas a choďte sa  osobne pozrieť na predchádzajúce realizácie. Veľmi zaujímavý pohľad na novostavby ponúka napríklad časopis Trend v sérii článkov Rande s realitou. Na trhu je už množstvo overených developerských spoločností, s ktorými nemusíte mať obavy. Jednoducho, dvakrát meraj, raz rež.

Zmluvné podmienky                                                                                        

Zvýšenú pozornosť venujte zmluvným podmienkam. Kúpnu zmluvu si naštudujte v kľude domova a vyhraďte si na to dostatočný čas. Sústreďte sa na to,čo všetko obsahuje a špecifikuje kúpna zmluva a čo všetko je súčasťou kúpnej ceny.  Veľmi dôležitou je časť venovaná výške a spôsobu skladania zálohy, ako aj doplatenie celej sumy. Pozornosť venujte  aj prípadnej možnosti odstúpenia od zmluvy, podmienkam odstupu a podmienkam prípadnej reklamácie. Taktiež si naštudujte, či zmluva špecifikuje aj nejaké podmienky budúceho užívania, správu nehnuteľnosti atď. V prípade potreby určite oslovte externého právnika,aby vám objasnil vaše prípadné otázky.

Pozor na vizualizácie

Vizualizácie majú pomôcť developerovi predať nehnuteľnosť a nie vždy reálne zobrazujú budúci stav lokality. Nezabúdajte, že veľakrát dokážu skresliť skutočný výzor lokality, resp. ponúknu len ten najoptimistickejší pohľad. Nespoliehajte sa teda len na vizualizácie a zapojte aj vašu predstavivosť.  Choďte si sami prezrieť miesto, prejdite si ho z viacerých strán a skúste si domyslieť budúce súvislosti.

Širšie vzťahy

Venujte pozornosť  nielen samotnej nehnuteľnosti, ale aj jej širšiemu okoliu. Overte si situáciu v rámci schváleného územného plánu, prípadne aj plánu zóny. Choďte si  osobne pozrieť okolie nehnuteľnosti, súčasnú a  v nadväznosti na získané informácie aj plánovanú budúcu podobu zóny, štvrte. Zistite si, či sa v rámci kupovanej nehnuteľnosti alebo v jej blízkosti nachádza dostatok parkovacích miest pre vás a pre parkovanie návštev. V súčasnosti vám možno stačí jedno miesto, ale možno sa vaša situácia zmení a budete musieť parkovať aj druhé auto. Pozor tiež na obchodné priestory v rámci nehnuteľnosti,  môže s nimi súvisieť zvýšená hlučnosť, či už samotnej prevádzky alebo počas jej zásobovania.

Čo vlastne kupujem

Najdôležitejšie na koniec. Dávajte si pozor na to, čo vlastne kupujete, teda ako je klasifikovaný predávaný priestor. V súčasnosti sa niektoré nehnuteľnosti nepredávajú ako klasický byt, ale sú často klasifikované ako apartmán, ateliér, dokonca ako nebytové priestory. Za určitých okolností nemusí byť táto skutočnosť problémom, avšak tí, ktorí kupujú byt pre vlastné bývanie,v takejto nehnuteľnosti nezískajú trvalý pobyt. Veľkým problémom je tiež neochota bánk financovať takéto nehnuteľnosti, čo prináša veľké problémy pri schvaľovaní hypotéky. S kúpou takýchto priestorov súvisia aj rôzne obmedzenia pri užívaní.

Keďže kúpa nehnuteľnosti je výnimočná udalosť, ktorá sa opakuje len párkrát za život, venujte jej dostatok času a pozornosti. Ak kupujete z papiera, dúfame, že aj naše rady vám pomôžu kúpiť tú správnu nehnuteľnosť a minimalizovať prípadné problémy.

 

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Tatiana Kucharičová

Už 13 rokov pre mňa reality nie sú práca, ale životný štýl. Viesť a zdokonaľovať MAGNUM Real mi robí radosť. Som mama a podnikateľka, práve preto rozumiem potrebám každého klienta.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako si vybrať investičnú nehnuteľnosť na prenájom v Bratislave

Prečítať článok

Aké je to byť realitný maklér

Prečítať článok